Ochotnícke divadlo v Liptove vo fotografii

Výstava online

22. augusta 1830 bolo v Liptovskom Mikuláši uvedené prvé ochotnícke predstavenie na Slovensku. Toto významné výročie sa priamo dotýka mesta Liptovský Mikuláš a jednej z jeho osobností – Gašpara Fejérpatakyho-Belopotockého. Práve v tento deň bola uvedená veselohra Jána Chalupku Kocúrkovo, ktorú nacvičil Gašpar F.-Belopotocký prevažne s mladými študentami a v ktorej aj sám stvárnil postavu Tesnošila.

Výstava mapuje históriu liptovského ochotníckeho divadla. Výstava sa skladá zo stoviek fotografií z divadelných inscenácií všetkých ochotníckych divadelných súborov, ktoré v regióne Liptova pôsobia a pôsobili v rokoch 1830 – 2020. Jej cieľom je zmapovať históriu ochotníckeho divadla v Liptove od starých fotografií až po súčasné, pripomenúť si ducha starého divadla s kašírovanými kulisami a maskovanými hercami vo veľkých róbach; vrátiť sa k divadelným predstaveniam, ktoré sa odohrali v minulosti a zadívať sa do tvárí ochotníkov, ktorí už opustili dosky, ktoré znamenajú svet.

V roku 2020 si pripomíname aj 190. výročie uvedenia prvého ochotníckeho predstavenia na našom území (Liptovský Mikuláš, 22. august 1830). Prostredníctvom týchto jubileí a ich osláv sa môžeme myšlienkami vrátiť v čase a plne si uvedomiť prínos slovenského profesionálneho i ochotníckeho divadla aj v oblasti kultúry či vzdelanosti. Podujatia projektu Rok slovenského divadla 2020 majú spoločné ciele: predstaviť hodnoty minulého a súčasného obdobia slovenskej divadelnej kultúry doma i v zahraničí, zvýšiť povedomie o hodnotách našej divadelnej kultúry, prispieť k rozvoju estetického vnímania reality a obohacovaniu nášho duchovného života. Sú cestou k nadviazaniu nových partnerstiev a kreatívnych spoluprác medzi inštitúciami, ale majú za cieľ aj prepájať divadlo s inými druhmi umenia. 

Projekt Rok slovenského divadla 2020 bol vyhlásený vládou Slovenskej republiky v gescii Ministerstva kultúry SR a jeho rezortných inštitúcií: Slovenské národné divadlo, Divadelný ústav a Národné osvetové centrum.

https://rokdivadla.sk/vystava-online-ochotnicke-divadlo-v-liptove-vo-fotografii

   

Mgr. Silvia Bartáková

11. máj 2020

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: +421 037 / 653 15 45
fax: +421 037 / 653 15 46