výstava
Jablká

jablka-vystava-21-plagat-web
Kategória:
výtvarné umenie
Dátum:
15. júl 2021 - 13. august 2021
Miesto konania:
KOS v Nitre
Telefón:
Email:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Info:
Mgr. Zdenka Smrečková
výstava výtvarných diel, fotografií a ilustrácií Karoly Absolonovej, jej dcéry, syna a vnučiek

kolektívna výstava troch generácií. 

Sprístupenená verejnosti od 10:00 do 16:00 v pracovných dňoch, okrem utorka.

Je zaujímavá svojím obsahom, témami, technikami a samotnými príbehmi. Zrodila sa na podnet Karoly Absolonovej, neprofesionálnej výtvarníčky, ktorá sa dožíva krásneho životného jubilea. Svojou tvorbou ju doplnili ďalší členovia rodiny dcéra Lucia, syn Jakub, vnučky Barbara, Linda a Milica. I keď tvorba každého z nich je svojou originalitou jedinečná, spája ich láska k prírode, k ľuďom a cit pre krásu. Je zrejmé, že jablká nepadli ďaleko od stromu... 

Maľby Karoly Absolonovej odrážajú nielen jej autorský pohľad a rukopis, ale aj skrytý talent.  Už v detstve inklinovala k výtvarnému umeniu, ale až na dôchodku sa naplno začala venovať maľbe olejom a akrylom. Ako sama priznáva, srdcovou záležitosťou jej tvorby sú stromy. Maľbou stromov vyjadruje vzťah k prírode, jej krásy, ktoré sú jedinečným symbolom prírody. Často sa k tomuto motívu vracia, stromy zachytáva na veľkoplošných plátnach realisticky, so zmyslom pre detail.  Jej figurálna a predmetná tvorba, najmä motív zvierat, sa vyznačuje realizmom až hyperrealizmom, často s dávkou humoru či irónie.                                                                                    

Maľovanie dcéry Lucie, vysokoškolskej  pedagogičky, ktorej neoddeliteľnou súčasťou profesie je aj výskum,  je čisto záujmovou činnosťou. Jej tvorba je charakteristická svojou rozmanitosťou a nezávislosťou. Neuskutočňuje sa pod tlakom nutnosti konania. Prezentuje svoje pocity, hľadá a experimentuje. 

Ilustrácie určené deťom sú srdcovou záležitosťou vnučky Barbary, ktorá  absolvovala Digitálny dizajn  v Zlíne na Univerzite Tomáša Baťu a magisterské štúdium Vizuálna komunikácia na VŠVU v Bratislave. Medzi jej doteraz najvýraznejšie diela na poli detskej ilustrácie patrí publikácia Nie je opica ako opica. Ide o akési spojenie mamy a dcéry - mama je autorkou textu a dcéra ilustrátorka je autorkou originálnych ilustrácii. V knižnej podobe prácu vydalo vydavateľstvo Egreš a v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska mu bola za spomínanú publikáciu udelená  cena Bibiány za najkrajšiu knihu pre deti. Kniha bola neskôr preložená do čínštiny a v novembri 2020 sa konal jej krst v Taiwane. Barbara patrí  medzi mladých ilustrátorov časopisov určených deťom a s jej ilustráciami sa môžete stretnúť napríklad v časopise Bublina. 

Syn Jakub, autor fotografií spomína: „Moje  detstvo sa spája s vôňou vývojky a tmavou komorou dedka a otca. Starý otec sa venoval fotografii ako koníčku a otec bol profesionálny fotoreportér. Ja som sa  k fotografii vrátil až neskôr prostredníctvom rodinnej fotografie. Mám rád street fotografiu a wild life fotografiu“ Pracuje v prekladateľskej spoločnosti,  kde sleduje najnovšie trendy, navrhuje ich aplikácie do procesov spoločnosti a pôsobí ako školiteľ softvérov pre počítačom podporovaný preklad.  

Vnučka Linda, ktorá študuje v Dánsku vie, že fotografovanie je dnes najpopulárnejším koníčkom.  Denne vo svete vznikajú milióny snímok, napriek tomu fotografuje aj ona. Nepatrí medzi fotografov, ktorí si myslia, že na peknú fotografiu je nutné mať predovšetkým neobyčajne krásne prostredie. Pozerá na veci z iného uhla. Fotografovanie berie ako výzvu. Krásu nachádza úplne všade. Venuje sa aj  fotografovaniu scenérii, ktoré sú často blízke maľbám. Jej portréty zachytávajú osudy ľudí, ich radosť i žiaľ. Dôkazom sú  i fotografie z Bali, kde bola ako dobrovoľníčka. 

A najmladšia vnučka Milica, ktorá sa pripravuje na vysokoškolské štúdium hovorí, že vo svojej tvorbe nie je inšpirovaná už existujúcimi dielami majstrov, ale sa riadi svojimi pocitmi a emóciami, ktoré má v danej chvíli a chce ich vyjadriť smerom von. Témou a prostredníctvom farieb chce expresívne vyjadrovať to, čo cíti. Aj preto sú jej maľby niekedy tmavé a inokedy zasa pestré, farebné.

Výstava Jablká má svoje čaro, a to v originalite myšlienok i sile výpovedí. Verím, že svojimi dielami poteší čo najviac návštevníkov KOS v Nitre.  

Eva Lehoťáková, kurátorka výstavy

Viac sa o výtvarných aktivitách autorky SA DOČÍTATE TU

A POZRITE SI AJ VIDEO O AUTORKE


VIDEO S VERNISÁŽE

Foto: Alojz Matunák

 
 

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: +421 037 / 653 15 45
fax: +421 037 / 653 15 46