workshop
New dance series

debris-21-plagat-web
Kategória:
slovo a divadlo
Dátum:
22. júl 2021 10:00
Miesto konania:
KOS v Nitre
Telefón:
Email:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Info:
Mgr. Silvia Bartáková
Pohybový workshop Debris Company

2 workshopové dni zamerané na intenzívnu prácu s partnerom, s jeho váhou, dotykom, zameraný na tvorbu telesných akcií a reakcií, práce s podlahou, ako podporou a neoddeliteľnou súčasťou performera, herca. 

Pripravujeme pre Vás s DEBRIS COMPANY  pohybový workshop zameraný na intenzívnu prácu s partnerom, s jeho váhou, dotykom ako neodmysliteľným momentom vzájomného načúvania a hľadania, cez tvorbu telesných akcií a reakcií, práce s podlahou ako podporou a neoddeliteľnou súčasťou performera, herca, tanečníka. 

Umeleckí tvorcovia a lektori
Daniel Raček, Stanislava Vlčeková /Debris Company/ choreografi a vynikajúci tanečníci s rozsiahlymi skúsenosťami a praxou v oblasti súčasného tanca a divadla, ktorý vytvorili vzdelávací projekt „New Dance Series 2020“.

Daniel Raček
Tanečník a pedagóg pôsobiaci na Slovensku a v zahraničí. Pôsobí v špičkových tanečno-divadelných súboroch v Čechách a Nórsku. Momentálne je členom skupiny Debris companyNeskorý zber v Bratislave a Karen Foss Quiet Works (Nórsko). Daniel Raček, v mladosti bol unesený folklórom a spoločenským tancom. Od roku 1992 sa venuje súčasnému tancu a kontaktnej improvizácii. Po ukončení Matematicko - fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave začal najskôr pracovať v divadle Štúdio tanca v Banskej Bystrici a od roku 1999 ako umelec na voľnej nohe doma i v zahraničí (Česká republika, Maďarsko, Nórsko, Grécko).. V roku 2006 bol ocenený cenou za najlepší interpretačný výkon v súčasnom tanci - Philip Morris/Kvet Baletu. Vo svojej pedagogickej praxi sa zameriava na princípy súčasného tanca so špecialnym fokusom na obrátené polohy tela a moderný partnering. Ako pedagóg pôsobil na niekoľkých tanečných konzervatóriach (Banská Bystrica, Ostrava, Budapešť). Je absolventom MFF UK a VŠMU v Bratislave. 

Stanislava Vlčeková
Absolventka Konzervatória J. L. Bellu v B.Bystrici a odboru pedagóg moderného tanca na VŠMU a doktoranského štúdia na katedre hereckej tvorby VŠMU v Bratislave. Spolupracovala s viacerými významnými domácimi a zahraničnými choreografmi, vystupovala vo viacerých krajinách Európy. Svoje interpretačne i pedagogické skúsenosti rozvíjala na stážach a workshopoch D.Zambrana, S.Paxtona, L. Nelsonovej, J. Hamiltona, P.Jaška a ďalších. Svoju pedagogickú kariéru začala rozvíjať v divadle Štúdio tanca a na Konzervatóriu J.L.Bellu v  B.Bystrici. Od roku 2011 pedagogicky pôsobí na Divadelnej fakulte Katedre hereckej tvorby VŠMU v Bratislave, kde sa venuje súčasným pohybovým technikám. Ako choreografka spolupracuje na rôznych divadelných inscenáciách a medzi žánrových podujatiach. Spolupracuje s osobnosťami z oblasti divadla, opery a filmu, režisérmi R.Polákom, M. Amslerom, S.Daubnerovou, J.Vlkom, M.Peckom, M.Vajdičkom a ďalšími. Od roku 2005 je stálou členkou a choreografkou fyzického divadla Debris Company. Pre Debris Company vytvorila choreografie na hudbu Jozefa Vlka Soliloquy (2006), Dolcissime Sirene (2007), Ortopoetikum (2007), Hexen (2010), MONO (2010, v spoluprácis Petrom Jaškom), EPIC (2012), Clear (2014), WOW! (2017), Únos Európy (2017), Jób (2018), GLITCH (2019).

Jej aktivity presahujú aj do oblasti filmu Voices / r. P. Bebjak, Good Night r. P.Cikraj, Canto Hondo tv spracovanie predstavenia pre RTVS / ch: Š.Ondrišová, Nero a Seneca réžia M.Ťapák. Získala niekoľko ocenení: v roku 2004 Cenu poroty na dvanástom ročníku Saitama International Dance Contest v Tokiu za spoluautorstvo choreografie pre skupinu MY3; v roku 2009 cenu TAOS ako Tanečná osobnosť sezóny v súčasnom tanci za produkciu Hexen (Debris company). V roku 2012 získala v Belehrade na súťaži tanečných miniatúr tretie miesto za choreografiu Rose pre Balet Bratislava. 

DEBRIS COMPANY  http://www.debriscompany.sk/
pracuje v oblasti pohybovo-tanečného divadla, výtvarno-akčného umenia a performancie. Ich projekty vždy spája silný podklad, predloha, adaptácia. Skoršie inscenácie sú silne ovplyvnené Samuelom Beckettom, Franzom Kafkom, J.L.Borgésom, A.Jarrym, ... .Vedúcou osobnosťou, režisérom a autorom hudby k väčšine inscenácií je Jozef Vlk, ktorý v projektoch najčastejšie spolupracoval s performermi Martinom Ondriskom, Martinom Piterkom a choreografkou Stanislavou Vlčekovou. Vo svojich autorských inscenáciách adaptujú podstatné témy európskeho diskurzu, vykladajú Bertolta Brechta /Epic/, Knuta Hamsuna, ale častokrát siahnu aj po domácich autoroch /Bodnárová – KOLÍSKY, Eugen Gindl – WOW!, Peter Lomnický – EPIC, CLEAR, JÓB po filmových inšpiráciách – I. Bergmann - PERSONA. Za expresívnymi, kontrastnými, citlivými, ale aj ostrými, vyhrotenými pohybmi a akcii sa ukrýva silná téma, výpoveď a postoj tvorcov – hranice vedomia a nevedomia, dňa a noci, v ktorých zápasíme o svoje miesto, o svoju existenciu. Vyjadrujú sa smerom k rozkolísaným hodnotám, aktuálnym pochybnostiam, vzťahu muža a ženy, zamysleniu sa nad otázkami identity, historickej pravdy v úzkom prepojení na súčasnosť. Debris Company senzitívne a esteticky dokážu prepájať hudbu, pohyb, výtvarno a filozofiu. Nonverbálnosť pohybu a hudby sa v ich podaní mení na myšlienku. Telo tu funguje v erotickom zmysle, je zmyselné, ale aj krehké či naturálne. Formuluje zmysel a energiu. Jeho fyzickosť, obnaženosť a nedokonalosť stoja proti technicky dokonalým, neživým prístrojom, rekvizitám, no nespôsobujú disharmóniu, ale súhru, vzájomné reakcie, prepojenie. Vopred definovaný zámer a citlivosť tvorcov pre detail a pre celkový kontext majú zásluhu na úspešnosti výnimočných projektov. Debris Company stále dokážu prekvapiť, objaviť nové súvislosti, a to všetko s profesionálnym nasadením. Ich tvorbu by sme mohli jednoznačne zaradiť k multimediálnemu, avantgardistickému prúdu, ktorý ozvláštňuje a je oceňovaný na slovenskej divadelnej i zahraničnej scéne už dlhšiu dobu. Za svoju tvorbu sú často nominovaní a oceňovaní doma aj v zahraničí /Dosky, Nová Dráma, Cena Tatrabanky za Umenie, Ost-Ra-Var ai/. Za dobu svojej existencie prezentovali svoju prácu okrem domácej platformy v rôznych krajinách /Singapore, India, Brazília, Bielorusko, Slovinsko, Maďarsko, Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Anglicko, Švajčiarsko, Senegal, Česká republika, USA…/

Predstavenie - Dolcissime sirénne https://www.debriscompany.sk/dolcissime_sirene.htm

Predstavenie – WOW!                      https://www.debriscompany.sk/wow.htm

NEW DANCE SERIES 2020 sú 2intenzívne dni zamerané na repertoár Debris company a prácu s partnerom, ktoré sú časovo rozdelené do dvoch fáz. Každá z fáz má nasledovný časový plán: 2 hodiny doobeda a 3 hodiny poobede. 

1. Fáza + časový plán  10:00hod. – 12:00 hod.
Workshop zameraný na technické cvičenia s partnerom - Odovzdávanie a prijímanie váhy partnera, práca s podlahou, inštinktom a odvahou v pohybe s partnerom, tempo a trvanie.

2. Fáza + časový plán  13:00hod. – 16:00 hod.
Repertoár Debris company – naučenie sa choreografie – na záver hodiny – evaluácia a prezentácia kompozičnej partitúry jednotlivých pracovných skupín

Maximálny počet účastníkov je ideálne v párnom počte: 20 ľudí. 

22.7. od 10:00 do 16:00
23.7. od 10:00 do 16:00

O projekte NEW DANCE SERIES 2020 na stiahnutie

      

 

 

Info: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

0911 540019

 
 

Všetky termíny:

  • 22. júl 2021 10:00
  • 23. júl 2021 10:00

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: +421 037 / 653 15 45
fax: +421 037 / 653 15 46