Zaujímavosti

Doprajte vašim deťom hudobné vzdelanie aj počas karantény

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o spôsoboch ako si deti jednoduchým spôsobom môžu precvičiť noty, či dozvedieť sa niečo zaujímavé zo života hudobných skladateľov.

Online testy
Ak chcete, aby si deti precvičili rýchlym a efektívnym spôsobom svoje vedomosti z hudobnej náuky, skúste im poslať len odkaz na online kvíz. Deti si môžu vyberať z viacerých možností a na konci sa dozvedia správnu odpoveď. A to všetko bez zaťažovania rodičov či učiteľov. Online testy nájdete na rôznych stránkach. Na niektorých stránkach sú už vypracované otázky, ale napríklad na stránke Quiz-maker si môžete vytvoriť aj vlastný kvíz.

Hotové testy nájdete tu:

Kvízy.eu        Musictheory.net        Hudebni náka.cz         Quiz-maker.com

YouTube videá
YouTube platformu zrejme nemusíme nikomu predstavovať. Pre deti a mladých ľudí sa stala novodobou televíziou. Táto scéna je plná zábavných videí a zaujímavých reportáži, no okrem nich obsahuje aj edukačný materiál týkajúci sa hudobnej náuky https://youtu.be/mDkUedFtLOs. Veľmi prehľadne vysvetľuje hudobnú náuku i Ondřej Smolík vo videách, ktoré vznikli pod záštitou platformy Hledámvarhaníka.cz .

Hudobnej teórii sa na YouTube venuje aj učiteľka klavíra Eva Lorenc. Tá vo svojich videách zasväcuje (nielen) klaviristov do tajov krížikov, béčok či intervalov. Pokiaľ klavír nie je váš primárny nástroj, možno vám budú nápomocné videá portálu Lekcie gitary s názvom Hudobná teória pre gitaristov.

Online predstavenia a streamovanie hudby
Kvôli koranavírusu sa zrušili takmer všetky kultúrne predstavenia vrátane muzikálov, opier, či inštrumentálnych koncertov. Z toho dôvodu sa viaceré hudobné inštitúcie rozhodli sprístupniť svoje online archívy. Poslucháči tak majú možnosť pozrieť a vypočuť si predstavenia slávnych hudobných umelcov priamo u seba doma. Pozvite teda svoje deti, aby si pozreli balet, operu či Broadwayský muzikál alebo, aby si len jednoducho vypočuli koncert známeho dirigenta so svojimi rodičmi.
Slovenská filharmónia, Divadlo La Scala, Metropolitná opera New York, Berlínska filharmónia, Broadway muzikályLondýnsky symfonický orchester, Viedenská štátna opera, Parížska opera, Operný dom v Sydney.

Program Klasika na dosah
Vedia vaše deti ako znie basso continuto? Alebo poznajú akú farbu má hudba či aký je rozdiel medzi monofóniou a polyfóniou? Odpovede na tieto otázky môžu nájsť v programe Klasika / https://d-dur.rozhlas.cz/klasika-na-dosah-8095707. Pomocou atraktívnych skladieb a zaujímavých komentárov sa Klasika snaží priblížiť aj menej skúsenému publiku klasickú hudbu. Najnovšie si na ich novej webovej stránke, pod názvom Klasika na dosah / https://d-dur.rozhlas.cz/klasika-na-dosah-8095707, môžete prehrávať rôzne hudobné javy a zistiť ako v skutočnosti znejú alebo v ktorých skladbách sa objavujú. Stačí si vybrať hudobný prvok a pustiť si k tomu krátke audio s jeho vysvetlením. Popritom si môžete vypočuť aj diela, v ktorých sa daný prvok vyskytuje a zároveň sa môžete dozvedieť aj pár informácii o samotných skladateľoch. Audio nahrávky o hudobných pojmoch sú veľmi kratučké – trvajú len jednu minútu, a preto sú vhodné aj pre menej znalých poslucháčov.

hudba, spev, tanec

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: +421 037 / 653 15 45
fax: +421 037 / 653 15 46