Veľkonočné zvyky

Veľkonočné obdobie v spomienkach a ľudových tradíciách 
vo Vrábľoch.

Na Kvetnú nedeľu, ktorou sa začínal Veľkonočný týždeň sa chodilo vo Vrábloch do kostola s baburkami (bahniatka, púčiaca vŕba), ktoré sa po posvätení dávali do izieb za obrazy, aby ho chránili pred nebezpečenstvom. Poobede chodili malé dievčatá na „spievačky“ po rodine. Niesli konár vŕby ozdobený mašľami. V Zbehoch, keď prišli k domu, pýtali sa: „Máťe nové leto?“ Odpovedali: „Máme.“ Dievčatá vošli dovnútra a zaspievali pieseň „Kvetná ňeďela, gďe si klúče poďela.“. Dievčatá tak vítali prichádzajúcu jar.


Ilustračná fotografia: Kvetná nedeľa s FSk Dolina, Maňa 2019, zdroj: www.obecmana.sk

Na zelený štvrtok sa uväzovali zvony na kostoloch a namiesto nich sa do soboty používali rapkáče. Po svetle chodili chlapci po dedine a rapkali. Bol to deň, kedy vyháňali z maštalí zlé sily rapkáčom a cesnakom.Zavčasu ráno na Veľký piatok naberali ľudia vodu zo Žitavy do nádob a zaniesli domov, aby ňou umyli oči dobytku a pokropili hydinu pre zdravie. Dievky si mlčky česali vlasy pod vŕbami, aby ich mali dlhé ako ony.

Ráno na Bielu sobotu chodili chlapci s reťazami, štrngali po komorách, maštaliach a volali: „Heš, myši potkaňi, čo sťe sa sem dostali!“ Dievky sa chodili umývať do potoka, aby boli pekné a zdravé. V tento deň sa rozviazali zvony a orgán zahral slávnostné tóny.


Ilustračná fotografia: Umývanie v potoku, zdroj: www.mykysuce.sme.sk

Na Veľkonočnú nedeľu už mali dievky prichystané kraslice – jednoducho zafarbené cibuľovými šupami alebo kupovanou farbou.

 

Veľkonočný alebo Polievací pondelok bol tak ako všade považovaný za bláznivý deň pre dievky ich manky a mládencov. Mládenci sa na to chystali na viniaciach, kde sa posilnili a nad ránom začali chodiť s muzikou po domoch a polievať. Čím viacej sukní sa na plote dievke sušilo, tým bola vzácnejšia. Za odmenu dostávali chlapci vajíčko a peniaz. Mládenci zajesť a vypiť. Kto neprišiel polievať do obeda, po ňom nebol vítaný. Do večera sa všetky krivdy zabudli, lebo vypukla veľká zábava, prvá po fašiangoch.

 
Ilustračná fotografia: Veľkonočný pondelok, zdroj-Facebook FS Tribeč, zdroj-FB, internet autor neznámy

Zdroje: Vallová, D.: Vráble v spomienkach a ľudových tradíciách, 2009.
           Lehocký, J. – Obuch, P. – Zákopčanová, J. Kraj medzi Nitrou a Váhom, 2014.

Mgr. Linda Štulajterová

10. apríl 2020

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: +421 037 / 653 15 45
fax: +421 037 / 653 15 46