Skip to main content

Medzinárodný deň hvezdární a planetárií 2024

Obdobie okolo jarnej rovnodennosti je na Slovensku tradične spojené s verejnou prezentáciou odbornej a popularizačnej práce s astronómami. Návrat na Mesiac bol témou tohtoročného dňa hvezdární a planetárií, podujatia pripravované astronomickými zariadeniami po celej krajine vychádzajú z dlhoročnej tradície Európskeho dňa planetárií, ktorá bola založená v prvej polovici 90. rokov 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária v Taliansku.

„Už deviaty rok pripravujeme pre verejnosť Medzinárodný deň hvezdární a planetárií, ktorý pripravujeme či pre malých, či pre veľkých, či pre začiatočníkov, začiatočných nadšencov astronómie, alebo aj pre pokročilých," povedala Jana Ondrušková, odborná metodička z oblasti astronómie a vzdelávania.

Návštevníci v Krajskom osvetovom stredisku mali možnosť vidieť výber toho najzaujímavejšieho, zažiť pútavé praktické ukážky, oboznámiť sa s výsledkami odbornej činnosti, ale aj s množstvom zaujímavostí zo zákulisia astronómie a výskumu vesmíru.

„Pre deti sme mali tvorivé dielne, dielne s hlavolamami, pre tých najmenších nadšencov astronómie sme mali pripravené rôzne tvorivé dielne, kde si mohli vyrobiť šesť typov rôznych rakiet z papiera, zo slamy, zo všeličoho. Potom sme tu mali pre nich hlavolamy, rébusy, krížovky, astronomické puzzle, rôzne astronomické pexesá. Mali sme súťaž v elektronickom pexese, kde mohli vyhrať zaujímavé malé ceny. Samozrejme sme mali pozorovanie vo hvezdárni, ďalších štyroch astronómov s rôznymi typmi ďalekohľadov, spojené s poradenstvom pre tých nadšencov astronómie, ktorí chceli už odbornejšiu náplň. Mali sme veľmi zaujímavé prednášky o svetelnej analýze hviezd, potom o fotografovaní, čiže aj pre fotografov sme mali náplň, kde sa mohli prísť poradiť, ako napríklad fotografovať oblohu. A pre tých mladších, alebo len začiatočníkov v astronómii sme mali pripravenú prednášku 'Pikošky z astronómie'. Minulý rok, keď sme sa pýtali návštevníkov, čo im tu chýba, čo by ešte chceli zažiť tento rok, tak hádam polovička nám napísala, že chcú virtuálny vesmír. Takže sme objednali aj to, tu boli lektori s virtuálnymi okuliarmi na virtuálnu realitu, kde deti teda videli niečo iné ako svojimi očami, ale veľa sa aj dozvedeli.“

Prečítajte si niekoľko vyjadrení, čo o medzinárodnom dni povedli mladší aj starší návštevníci

  • „Sú tu meteority, aby ľudia videli, ak to vyzerá. Sú tu fosílie, ale aj artefakty 12 tisíc rokov staré z púšte, rôzne druhy minerálov a podobne.“
  • „Je to také zaujímavé pre deti, tak aby mali nejaký dobrý zážitok.“
  • „Prišli sme s takou veľkou skupinou detí, škôlkarov, aj mladší školský vek. A prišli sme teda najmä preto, že je to zaujímavá téma a niečo iné, pre deti nové. Mňa najviac zaujalo „hore“, tá hvezdáreň a to pozorovanie Slnka a naozaj, že veľmi, veľmi je to tam pekné aj dobre spravené.“
  • „Páči sa mi pozerať cez teleskop.“
  • „My sme prišli až zo Záhoria, pretože nás zaujalo, čo sa stýka vesmíru a aj dcéra má veľmi rada skúmanie planét, súhvezdí, ako pozeráme nočnú oblohu a my sme vlastne takí nadšenci. Takže nás veľmi prekvapilo, že je dnes podujatie a aj zajtra. Tak sme to využili a spravili sme si pekný výlet do Nitry.“
  • „My sme sa tu prišli zabaviť a pozrieť si tie planéty a Slnko a tak a mňa bavilo, ako sme sa pozerali na to Slnko z toho veľkého ďalekohľadu a teším sa, že som vyhrala prvé miesto v súťaži s pexesom.“
  • „Ja mám také zážitky, že som tiež získal prvé miesto v tom pexese a strašne sa mi páčila tá kresliaca tabuľa, ale tiež aj ten ďalekohľad s tým Slnkom.“
  • „Mne sa páčilo, že sme sa mohli pozerať na Slnko. Bolo to veľmi zaujímavé a páčilo sa mi aj to pexeso, lebo som vyhrala prvé miesto v súhvezdiach.“
  • „Mne sa napríklad páčilo to, že som vyhrala tretie miesto a dostala som takýto odznak Slnko. A ešte sa mi páčilo to, že som si mohla kúpiť za euro takýto kameň.“

Keďže počasie tomuto dňu prialo, nechýbalo ani pozorovanie oblohy pomocou astronomickej techniky spojeného so sprievodným slovom odborných pracovníkov.

Lektor Ivan Molnár hovoril o ďalekohľade pred budovou, ktorý bol pripravený na pozorovanie Slnka: „Nastavený je ďalekohľad na Slnko. Pozorujeme fotosféru a vidieť tam aj jednu škvrnu, takú menšiu škvrnu, to je tá čierna, tmavá oblasť. Vlastne tam je asi okolo 4 000 °C, takže je vlastne nižšia teplota ako na povrchu, tam je tých 6000 °C zhruba.“

Ďalší lektor, Michal Lachký, doplnil ďalšie informácie: „Momentálne pozorujeme Slniečko, jeho chromosféru. Tú časť atmosféry Slnka, v ktorej sa nachádzajú protuberancie, erupcie a podobne, ktorú vlastne klasickými ďalekohľadmi pozorovať nemôžeme. Vďaka filtru, ktorý sa nachádza priamo v tomto ďalekohľade. V ďalekohľade môžeme vidieť červený disk Slnka, ktorý je pretkaný filamentmi, to sú také čierne pásy a po okraji toho disku sa nachádzajú také fúziky alebo vlasy, ktoré sú vlastne tými erupciami na Slnku.“

Deň hvezdární a planetárií deti v mnohom potešil, ale aj prekvapil

  • „Na Slnku ma zaujímalo to, že ono je také obrovské a my sme takí maličkí a nemôžem si predstaviť, ako ten človek je ešte taký menší, než, než tá planéta. No proste obrovské bolo to Slnko.“
  • „Mne to príde také divné, že na našej planéte Zem je vlastne kyslík a život, ale na ostatných planetách není. Že prečo tam vlastne není? To by ma tak veľmi zaujímalo.“
  • „Mňa by strašne zaujímalo, lebo vždy v každej knihe je, že Saturn má prstenec, ale tuto na tej tabuli je vidno, že aj Urán má nejaký prstenec. Tak je to také čudné, že to som ešte vôbec nepočul o tom.“

Do Dňa hvezdární a Planetárií sa zapájajú mnohé hvezdárne a planetária združené v asociácii planetárií Slovenska a ostatné astronomické zariadenia popularizačného charakteru. Na organizácii podujatí v rámci Dňa hvezdární a Planetárií 2024 sa podieľali Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied a Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov, asociáciou planetárií Slovenska a ďalšími astronomickými zariadeniami po celej krajine.

zdroj videa a textu: Televízia Central

KOS Nitra

19. apríl 2024

top