Skip to main content

Hvezdáreň cez okno - december

astronomia-plagat-web
Kategória:
astronómia
Dates
1. december 2020 19:00 - 31. december 2020 18:00
Miesto konania:
Nitra
Telefón:
Email:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Čo môžete vidieť na oblohe zo svojich domovov?

Žiaľ, kvôli protipandemickým opatreniam vlády sme zrušili v decembri plánované verejné astronomické podujatie, a tak vám prinášame aspoň stručný prehľad, čo môžete vidieť počas posledného mesiaca roka 2020 na oblohe z okna svojho bytu, či pri prechádzke vonku.
Informácie a obrázky sú zo stránky Astronomického ústavu SAV. 

Fázy Mesiaca:

Viditeľnosť planét v decembri:
Merkúr – v  prvej dekáde bude viditeľný ráno pred východom Slnka
Venuša – bude výborne pozorovateľná celý štvrtý štvrťrok na rannej oblohe
Mars     – bude viditeľný do 2. hodiny po polnoci
Jupiter – zapadá pred 19. hodinou
Saturn – viditeľnosť Saturna kopíruje viditeľnosť Jupitera, ktorý sa k Saturnu na oblohe stále približuje. 
Ich najväčšie priblíženie (konjunkcia) nastane 21. decembra 2020 bezprostredne po západe Slnka,
keď budú na oblohe vzdialené len šesť uhlových minút (približne 1/5 priemeru mesačného disku). Konjunkcie Jupitera a Saturna sa opakujú približne po 20 rokoch. Tohtoročná tesná konjunkcia je však vzácny jav, keďže posledné takéto tesné priblíženie týchto dvoch planét nastalo v roku 1623 a znovu sa vyskytne až v roku 2080.

Meteorické roje:
Geminidy – meteorický roj činný približne 6 dní okolo maxima 14. decembra
Veľmi koncentrovaný roj, z fotografických pozorovaní vychádza priemer roja len 22 miliónov km. Pre porovnanie – priemer Orioníd je 56 miliónov km. V oblasti maxima je viac jasnejších meteorov. Hustejšie centrálne vlákno obsahuje väčšie zastúpenie väčších čiastočiek. Roj obsahuje málo teleskopických meteorov.
Geminidy sa pohybujú v dráhe asteroidu MP 3200 Phaethon. Uzol dráhy sa stáča rýchlosťou približne 1 stupeň za 60 rokov zpätne. Po niekoľko málo storočiach preto prestane dráha roja križovať zemskú dráhu. V maxime je možné vidieť až 70 meteorov za hodinu. Podmienky na pozorovanie sú výborné – Mesiac je v nove.
U Midy alebo Ursidy – meteorický roj činný od 17. do 26. decembra s maximom aktivity 22. decembra
Meteorický roj bol objavený 22.12.1945 na Skalnatom plese A. Bečvářom a spolupracovníkmi. Radiant leží blízko Polárky. Pri objave počas štvrť hodiny okolo maxima bola frekvencia 88 meteorov za hodinu. V ďalších rokoch boli frekvencie na úrovni 15% objavového roka, v posledných rokoch opäť narastajú. Roj súvisí s krátkoperiodickou kométou Tuttle s obežnou dobou 13,6 roka. Najhustejší oblak meteoroidov je na dráhe presne oproti kométe. Dráha je dosť rušená Jupiterom – vďaka poruchám pozorujeme jednotlivé deformované časti vlákna, keďže minimálna vzdialenosť Zeme od dráhy kométy je až 15 miliónov km. V maxime je možné vidieť približne 10 meteorov za hodinu. Podmienky na pozorovanie sú priemerné – Mesiac je počas maxima v prvej štvrti.

Najbližšie vás privítame vo hvezdárni v KOS (pokiaľ sa uvoľnia opatrenia vlády) 22. januára 2021 na pozorovaní oblohy od 17.00 do 19.00 a na prednáške Michaely Zabákovej – Astronómia a matematika, ktorá bude začínať o 19.00

 
 
top