Kalendár a Maľovánky

Krajské osvetové stredisko v tomto roku vydáva Kalendár na rok 2019 s názvom Parta moja, parta...

Fotografie zachytávajú tradičný odev neviest 40.-ich rokov 20. storočia z 13-ich Podzoborských obcí. Autorom fotografií je Maya Verešová...

Maľovanky III. Autorom kresieb je PaeDr. Viktor Šimek zo Žirian.

"Určite máte radi rozprávky. Sledujete ich na obrazovkách, počúvate v rádiu. Večer, pred spánkom, pri vašej postieľke si často zaspomína babička na svoju mladosť, na detské hry na ulici, vo dvore, v záhrade, či na lúke pri pasení husí. Dievčatká si zhotovili bábiky z handier, vyšívali krásne kvetinové vzory na svoje košieľky, obrúsky či vreckovky. Pritom veľa spievali. Poznali mnoho prekrásnych ľubozvučných ľudových piesní. Ich prirodzené hlásky sa ozývali horou, doľahli aj do blízkej dedinky. Deti vtedy nepoznali hračky, s ktorými sa teraz hrávate. Nemali mobilné telefóny, notebooky či počítače, a predsa boli šťastné. Nežili v hojnosti, boli skromné a tešili sa z každej maličkosti. Obliekali sa do šiat, ktoré im rodičia, najmä babičky zhotovili. Boli jednoduchšie, deti v rodine ich nosili po sebe až kým sa nezodrali. Tieto šaty, ktoré nazývame ľudový kroj, neboli v každej obci rovnaké. Vo vzdialených dedinách boli od nášho ľudového odevu úplne odlišné. Tu nablízku, v okolí Nitry, sa v jednotlivých obciach síce podobali, ale predsa boli iné. Vaše babičky, prababičky a dedkovia ich radi nosili. Hlavne vo sviatok sa vyparádili. Obliekali sa vkusne, aby sa páčili aj iným. Aj deti sa v kroji cítili dobre, tešili sa, boli šťastné.

Dnes sa už obliekate do šiat, ktoré vám zakúpia vaši rodičia. Kroj však môžete vidieť pri rôznych slávnostných príležitostiach, oslavách a na kultúrnych podujatiach. S nadšením si ho obliekajú dospelí, možno i vaši ockovia a mamičky, dedkovia a babičky, ale predovšetkým chlapci a dievčatá. Najmä deti sú šťastné, že majú ľudový kroj, v ktorom si môžu zaspievať a zatancovať. Spôsobiť tým radosť nielen sebe, ale všetkým, ktorí nachádzajú krásu v ľudových tradíciách. Navštívme dedinky, ktorých kroje nájdete na stranách maľovanky.

V tomto výtlačku to budú kroje z obce Čechynce, Veľký Cetín, Branč, Veľký Kýr a Horný Ohaj. Ponúkam vám možnosť hľadať krásu v ľudovom odeve. Aj vašim dedkom a babičkám, ktorí sa s vami radi podelia o svoje zážitky z mladosti, prajem príjemné chvíle pri spomienkach na krásne chvíle svojho detstva."

PaedDr. Viktor Šimek

Bc. Silvia Vargová

19. november 2018

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 1953 - KOSNR.SK | DBART.SK